equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Domates üreticisi Domates Güvesi zararlısına karşı uyarıldı

 
Domates üreticisi Domates Güvesi zararlısına karşı uyarıldı

Domates üreticisi Domates Güvesi zararlısına karşı uyarıldı

 

Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsünün beraber organize ettiği Domates Güvesine karşı Biyoteknik Mücadele konusunda Örenköy mahallesinde domates üreten çiftçilere eğitim verildi.

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi. Hasan Deda Büyüköztürk’ün eğitmen olarak katıldığı toplantıya Örenköy, Seydili ve Şahmurlu mahallelerinden domates üreticileri katıldı.

Silifke İlçe ve Orman Müdürü Yusuf Gün; “Domates arazilerinde büyük zarar veren Domates Güvesinin yoğun yapılan bir kimyasal mücadeleye rağmen etkili sonuç alınmadığını zararlının direnç kazandığını çözümün ise domates üreticilerimizin entegre mücadele yapmaları ve entegre mücadeleyi toplu ilaçlama şeklinde yapmaları gerektiğini belirterek eğitim seferberliği ile tüm domates çiftçilerimize ulaşacağız, gece gündüz köylerde yapılacak eğitimlerle çiftçilerimizi bilinçlendireceğiz” dedi.

Son yıllarda domates arazilerinde büyük zarar veren domates güvesine karşı biyoteknik mücadele yöntemlerini anlatan Hasan Deda Büyüköztürk; “Seralarda 2 adet açıkta ise 4 adet feromon tuzakla etkili mücadele yapılabilir.  Domates güvesine karşı ışık, su ve delta tipi(yapıştırıcılı) tuzaklar kullanılabilir. Yaptığımız çalışmada delta tipi tuzakların diğer tuzaklara göre daha etkili olduğunu gördük. Çiftçilerimize delta tipi tuzakları kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Toplantı sonunda İlçe Müdürlüğü tarafından bastırılan liftletler çiftçilere dağıtıldı.

 
Tarih       : 30 Temmuz 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur