equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Silifke turfanda meyveciliğin adresi olmaya devam ediyor

 
Silifke turfanda meyveciliğin adresi olmaya devam ediyor

Silifke turfanda meyveciliğin adresi olmaya devam ediyor

Turfanda erkenci meyvecilikte Türkiye’nin ilk sırasını alan Silifke, çilek, erik, kayısı ve üzüm üretimi ile adından çok söz ettiriyor.

Silifkeli çiftçilerin artık daha bilinçli üretim yaptıklarını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, “Üreticimiz artık ürününü daha iyi fiyattan satabilmek için turfanda meyveciliğe yöneldi. Bu gün Atayurt halinde de görüldüğü gibi tüm turfanda meyveleri yan yana görebilmek mümkün. Bu da bilinçli çiftçi ve bilinçli tarımla oluştu” dedi.

Üretimi gerçekleşen Çilek, Erik, Kayısı ve Üzüm hakkında teknik bilgiler veren Cafer Doygun, “Silifke ilçemize özgü en önemli tarım ürünümüz çilektir. İlçemizde 6 dekarla başlayan ekiliş 20 bin dekara ulaşmıştır. En önemlisi de bölgede çok büyük istihdam sağlamaktadır. İlçemizde 1500 aile bu üretim kolunda istihdam edilmektedir. İlçemizde çilek paketleme ve ön soğutmasını yapan tesisler bulunmaktadır.” dedi.

Türkiye’nin ilk turfanda eriğinin Silifke’de üretildiğini ifade eden Doygun, “800 dekarlık bir alanda 7 bin ton  erik üretimin gerçekleştirildiği Silifke’de bunun 400 ile 500 dekarı Göksu Vadisi köylerinde üretilmektedir.   Eriğin yaklaşık 8 dönümü de örtü altı sistemle yetiştirilmektedir.” dedi.

Silifke Üzüm üretiminde de adını duyurmaya başladı diyen Cafer Doygun, “18 bin 100 dekarlık bir alanda 8 bin 170 ton olarak üzüm üretimi yapılmaktadır. Bu üretim alanının 50 dekarlık bir kısmında örtü altı üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.” Dedi

Mersin’in Mut ilçesi ile Malatya kayısıda adını duyururken, ilk turfanda kayısının da Silifke’de üretildiğine dikkat çeken Doygun, “İlçemizde Bin 300 dekarlık bir alanda 1550 ton kayısı üretilmektedir. Üretilen kayısının 90 dekarlık bir alanda erkenci kayısı yetiştiriciliği yapılmakta ve 40 ton ilk turfanda kayısı üretimi elde edilmektedir. Ayrıca ilçemizde 15 dekarlık bir alanda örtü altı kayısı yetiştiriciliği yapılmaktadır” dedi.

Silifke tarımı işsizliğin önüne geçmiştir diyen Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, “İlçemiz genelinde tarım alanlarında binlerce insan, tarım işçisi olarak yaşamını sürdürmektedir. Silifke ve çevresindeki vatandaşların yanı sıra, Güneydoğu ve Doğu illerinden gelen binlerce tarım işçisi de geçimini buralardan sağlamaktadır. Silifke tarımı, üreticisinin, tarım işçisinin, pazarlamacısının ve buna benzer yüzlerce iş konulunun en önemli geçim kaynağıdır” dedi.

 
Tarih       : 04 Temmuz 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur