equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

“Göksu Vadisi ve Deltası’nda Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” başladı

 
“Göksu Vadisi ve Deltası’nda Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” başladı

 

“Göksu Vadisi ve Deltası’nda Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” başladı

TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile ilki 2010 yılında gerçekleştirilen 118B407 kodlu “Göksu Vadisi ve Deltası’nda Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” Projesi’nin altıncısı 27 Haziran 2018, 06 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenen Proje ilk gün Kızkalesi Kilikya Otelde tanışma etkinliği ile birlikte başladı.

Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecek eğitimle; insanın doğanın bir parçası olduğu, aklın insana verdiği güçle ona salt egemenlik kurarak tek yanlı yararlanmanın sürdürülebilir olamayacağı vurgulandı.

Eğitimler, Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan farklı uzmanlık alanlarındaki 15’e yakın öğretim üyesi tarafından verilecek. Proje eğitimine katılması düşünülen hedef kitle; izci lideri öğretmenler, araştırma görevlileri ile doktora ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşacak. Alanların mevcut doğal ve kültürel değerleri, eğitimin temel malzemelerini oluşturacak. Böylece; eğitime katılanların mevcut ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği doğal işleyişi içerisinde düşünsel ve fiziksel olarak algılamaları sağlanmış olacağı beklenmektedir.

Projenin ilk günü Prof. Dr. Adnan Pınar tarafından proje sahası olarak Silifke- Göksu Deltası ve çevresinde bulunan coğrafik yapı ve yerleşimler tanıtılmış, Doç. Dr. Mehmet Kurt tarafından da proje çalışma alanı bölgesinin Cennet Cehennem ve Astım mağarası coğrafik yapısı, tarihi ve doğal alanları hakkında bilgilendirmeler ve arazi uygulamaları yapılmış, Öğr. Gör. İlker Gencer tarafından ise katılımcılara doğa fotoğrafçılığı konulu seminer verilmiş.

Ekoloji temelli Doğa Eğitimi Projesi ile; Özel çevre koruma, milli park alanı, sulak alanlar, su ve havza yönetimi, kurak bölge topografyası, höyük yerleşmeleri ve tarih öncesi yerleşmelerin, doğal ve kültürel kaynakların anlatılması ve tartışılması amaçlanıyor. Anılan bölgelerin milli park, sulak alan ve tarihi miras yönetimi çerçevesinde kullanılma yöntemlerinin de bu eğitim projesinde tartışılması planlanıyor. Yürütücülüğünü Doç. Dr. Sait Akbaşlı’nın yaptığı proje, Prof.Dr. Adnan Pınar ve Öğr. Gör. Kürşad Sayın Uzmanlığında; doğayı koruma, doğanın dilinin öğretilmesi ve çevre bilinci ve yönetimi konusunda duyarlılık ve farkındalığın artırılmasını hedeflemektedir.

 
 
 
Tarih       : 04 Temmuz 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur