equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Silifke’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı

 
Silifke’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı

Taşucu Liman Başkanı İshak Özdemir, Atatürk Anıtına çelenk sunarak 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutladı.

Atatürk Anıtına Çelenk sunma, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Taşucu Liman Başkanı İshak Özdemir yatı.

Özdemir yaptığı konuşmasında, “Öncelikle şanlı tarihimiz açısından büyük önem arz eden ve bundan tam 480 yıl önce Preveze Deniz Zaferi ile Akdeniz’de asırlar boyu sürecek Türk hakimiyetinin kapılarını açan ve tarihimize adını altın harflerle yazdıran Kaptan’ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa ve birlikte olduğu yiğit komutanlarına, ayrıca bu topraklar için canlarını veren şehitlerimize yüce Allah’ tan rahmet diliyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.

Özdemir, “Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde yabancılara büyük imtiyazlar tanıyan kapitülasyonlar nedeniyle kıyılarımızda ve kara sularımızdaki denizcilik faaliyetlerinin büyük bir bölümü yabancılar tarafından yapılmakta idi. Cumhuriyetin ilanını takip eden yıllarda denizcilik alanında da tam bağımsızlığımızın kazanılması gerektiği inancı ile 1923 tarihinde

İzmir 1.iktisat kongresinde alınan kararlar doğrultusunda yapılan uzun çalışmalar sonucunda 1 Temmuz  1926 yılında 815 sayılı Kabotaj Kanunu ilan edilerek denizlerimizde de tam bağımsızlığımız sağlanmış oldu. Bu kanun ile limanlarımız arasında deniz taşımacılığı dahil, bilcümle deniz işlerinin Türk tebasına mensup vatandaşlarımız tarafından yapılması sağlanmıştır.

” Denizciliği Türk’ ün Milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” diyen Ulu Önder Atatürk’ün direktifleri  ile her yıl 1 Temmuz günü Kabotaj ve Denizcilik Bayramı olarak kutlanmaktadır” dedi.

Özdemir, “Denizcilik eğitimine de gereken önem verilerek  79 adet  fakülte ,yüksek okul ve meslek liselerinde denizcilik eğitimi verilmesi sağlanmıştır. Dünya ticaretinin %85 i deniz yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle ülkemiz denizcilik sektörünün bu pastadan daha büyük paya sahip olmasını sağlamak için denizciliğe gereken önemin verilmesi gerektiği inancı ile ileri ülkelerin seviyesine ulaşabilmemiz için daha çok çalışmanın gerekli olduğunun bilincindeyiz.

Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı olarak, denizciliği ülkemiz insanına sevdirmek ve denizciliğimizi geliştirmek adına birçok çalışma yapılmıştır. Hâlihazırda bu çalışmalara devam edilmektedir. En son olarak kıyılarımızda ve yat limanlarımızda yabancı bayrakla dolaşan altı bin’in üzerindeki yatın Türk bayrağına geçirilmesi için kampanya başlatılmıştır. Bu kampanya sayesinde dört ay da 3 Bin 500 yatın Türk bayrağına geçiş işlemi tamamlanmıştır. E-denizcilik portalı uygulamasında önemli atılımlar yapılmış işlemlerin kısa sürede gerçekleştirilmesi imkânı sağlanmıştır.

Türk bayraklı gemilerin yurt dışında tutulma sayılarının azaltılmasına yönelik, kararlılıkla yürütülen çalışmalar sonucunda nihayet 2009 yılı itibari ile beyaz listeye geçilmiştir. Bu başarı sayesinde Türk Deniz Ticaret Filosunun Uluslar arası itibarı artarak filomuz ticari bakımdan daha avantajlı konuma getirilmiştir. Bu başarılara yenilerini eklemek ve gelecek nesillere güzel bir mavi vatan bırakmak için, denizlerimizi kirletmemek, koruyup kollamak ve atalarımızdan aldığımız bu emaneti bizde en güzel şekilde gelecek nesillere devretmek zorundayız.

Deniz bilgeliktir, cömertliktir. Karşılıksız dostluktur. Bu dost hiç gücenmeden insanı sırtında uzak ufuklara taşır, hiç itiraz etmez.Evi ve sofrası daima açıktır. Mutfağının zenginliklerini dostlarına sunar. Aynı zamanda ketum sırdaş , ihanet nedir bilmeyen bir arkadaştır. Kendisini kirleten insanı bile; yeri gelir o yıkar, temizler. İnsana, “İnsan” olmayı öğütler, öğretir. Bu özellikleri bağrında taşıyan bizim mavi vatanımızdır.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı2nın kutlanmasında bizlere yardımcı olan ve engin tecrübeleri ile bize yol gösteren Sayın Kaymakamımız Şevket Cinbir başta olmak üzere,tüm emeği geçenlere ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlara,Ulaştıra Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  adına teşekkür eder, temiz denizlerde güvenli  gemiler sloganıyla yolu denizden geçenlerin,deniz kokusu hasreti  çekenlerin ve tüm vatandaşlarımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlar, saygılar sunarım” dedi.

 
Tarih       : 04 Temmuz 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur