equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Silifke’de 18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

 
Silifke’de 18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

...Silifke’de 18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

18 Mayıs Müzeler Günü Silifke Halk Eğitim Merkezinde yalpan törenle kutlandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Silifke İlçesi, Uzuncaburç Kazısı 2017 yılı çalışmalarına yönelik bir sunum yapıldı. Ardından Dünya Müzeleri Sunumu adı altında, dünyadaki en önemli 20 müzeden görüntüler aktarıldı. Türkiye’deki müzelerden de örneklerin verildiği programda İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, Müzelerin daha çok ilgi görmesini istedi.

Silifkedeki çalışmaları değerlendiren Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir yaptığı konuşmada, “Müzeler Gününün başta Silifke’mize, ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. Müze konusunda ileriye gitmek, yoğun ilgi çekmek, bir müzenin yapısıyla ve konumuyla da alakalıdır. Silifke gibi 2300 yıllık insan yaşamının olduğu bir kentin müzesinin çok daha farklı olması gerekir. Tarih, kültür, müze kesinlikle her açıdan hassasiyet gerektiren konulardır. Her yeri kazmak ya da kazı işinin zamanını fazlasıyla uzatmak, bu işi sağlıklı yaptığın anlamına kesinlikle gelmez. Önemli olan bu işi bilinçli bir şekilde ve özveri göstererek yapmaktır. Bir an önce bu kültürel zenginliklerimizi pazarlanabilir ürün haline getirmemiz, müzelerimize koymamız, ören yerlerimizi bu konuda düzenlememiz ve gişelerimizi iyi çalıştırmamız lazım.

Kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması konusundaki en büyük pay biz kamu görevlilerinde ve Sayın Kalkınma Bakanımızdadır. Kalkınma Bakanımızın Mersin Milletvekili olması, bizim için çok büyük şans. Ve biz Kalkına Bakanımıza her ne sunduysak, karşılığını bulduk. " ifadelerini kullandı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Silifke Müze Müdürü Ark. Nilgün Yılmazer "Silifke müzesi mersin in yaklaşık 8000 km karesine tabi olup, yaklaşık 400 taşınmaz kültür varlığını ve 25 bin eserle faaliyet göstermektedir." diyerek Silifkenin önemini vurguladı.

Programın ardından Silifke Müze Müdürlüğü sorumluluk alanındaki yapılan kazı, restorasyon, vb. faaliyetlerle ilgili Fotoğraf Sergisi gezildi.

 
Tarih       : 25 Mayıs 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur