equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Genç kızlar çeyizini çelikten kazanıyor

 
Genç kızlar çeyizini çelikten kazanıyor

...Genç kızlar çeyizini çelikten kazanıyor

Bu yıl Silifke Ovasında 20 bin dönüm çilek ekiminin yapıldığı, bu çileklerden 60 bin ton ürün elde edileceği, bunun 30 bin tonunun yurt dışına ihraç edilmesi hedeflenirken çilek toplama işinde çalışan genç kızlar ise kazandıkları para ile çeyizlerini aldıkları bildirildi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, çiftçilerin bahçelerini iki yılda bir yeniden kurması, organik gübre ve frigolu fidan kullanılması nedeniyle Silifke çileğinin iri, kaliteli ve yüksek verimli olduğunu kaydetti.

Herkesin gönül rahatlığıyla Silifke çileğini yiyebileceğini vurgulayan Doygun, yapılan tahlillerde çilekte hormon ve ilaç kalıntısına rastlanılmadığını kaydetti.

Silifkede çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına dikkati çeken Doygun, şöyle konuştu:

Ağustos ayında ekimine başlanan çilekle ilgili faaliyet süreci Haziran ayına kadar devam eder. Silifkede yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşır. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretiminde çalışır. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraştan gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifkede önemli bir istihdam yaratıyor.

Geçmiş yıllarda iri olarak yetiştirdikleri çileğe hormonlu yakıştırması yapıldığını ifade eden Doygun, her yıl çilek bahçesini değiştirmeleri nedeniyle iri çilek elde ettiklerini kaydetti.

Doygun, Eğer 3 yıl aynı bahçede üretim yapılırsa çilek küçülür. Hem de verim azalır. Emeğimizin karşılığını alamayız diye konuştu.

Silifkeli üretici Mehmet Er ise, her yıl daha bilinçli üretim yaptıklarını, üretimde organik gübreler kullandıklarını vurguladı.

Çilek bahçesinde çalışan bekar genç kızlar ise kazandıkları parayla çeyizlerini hazırlamaya çalıştıklarını söylediler.

 
Tarih       : 25 Mayıs 2018
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur