equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahile akın etti

 
Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahile akın etti

Silifke’de sıcaklardan bunalan vatandaşlar sahillere akın etti. Ülke genelinde etkili olan sıcak hava Akdeniz sahillerinde ve Silifke’de de kendini gösterdi. Hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu, nemin ise yüzde 71 olarak ölçüldüğü Mersin ve ilçelerinde sıcak hava nedeniyle sokaklar boş kaldı. Serinlemek isteyen vatandaşlar, sahil ve gölgelik alanları tercih ederken, çocuklar ise ağaçların altındaki oyun parklarında vakit geçirdi.

Okulların kapanmasıyla birlikte vatandaş da sıcaklardan daha az etkilenmek için sahillere akın etmeye başladı. Tatili fırsat bilen vatandaşlar, Atakent, Taşucu, Narlıkuyu, Arkum ve İncekum sahillerine akın ettiler. Güneşin dik geldiği saatlerde sahildeki ağaçlık ve gölgelik alanları tercih eden vatandaşlar, güneşin etkisini kaybettiği ikindin saatlerinde ise Akdenizin serin sularında yüzerek serinlemeye çalışıyorlar.

UZMANLARDAN SICAK UYARISI

Cehennem sıcaklarının yaşandığı bu günlerde karşılaştığımız en büyük sağlık sorunlarından biri de güneş çarpması olduğunu vurgulayan Uzmanlar, “güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girmemeleri, güneşlenmemeleri ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları” konusunda uyardı.

Uzmanlar, Mersin’de coğrafi konumu nedeniyle yaz aylarında sıcaklık ve nem oranındaki artışın daha fazla hissedildiğini, bu nedenle özellikle güneşin dik geldiği saatlerde vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Sıcak havaların gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Uzmanlar, 4 yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar ve tansiyon hastalarının sıcak havadan daha fazla etkilendiğini söyledi.

Sıcak konusunda uyarılarda bulunan Uzmanlar, “Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Vücut ısısının korunabilmesi için gün içerisinde soğuk su ile duş alınmalı, eller ve yüz sıkça yıkanmalı.

Bu tür olumsuz etkilerden korunabilmek için, vatandaşların güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girmemeleri, güneşlenmeleri, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerekiyor. Denize girmek isteyenler de mutlaka güneşten koruyucu krem kullanması, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri alması lazım” dedi.

 
Tarih       : 01 Temmuz 2019
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur