equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
SİLİFKE'NİN EN ÇOK DİNLENEN RADYOSU
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN SİZİN SESİNİZ
 
 

Ticaret Odası 5 Bin Adet Bez Torba Dağıttı

 
Ticaret Odası 5 Bin Adet Bez Torba Dağıttı

Ticaret Odası 5 Bin Adet Bez Torba Dağıttı

Sıfır atık projesi bir tasarruf projesidir diyen Başkan Nurettin Kaynar. “Plastik, doğaya en fazla zarar veren atıkların başında gelmektedir”dedi.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonunda, sıfır atık projesi kapsamında çevre eğitimi toplantısı düzenlendi. Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir’in de katıldığı toplantıda, 5 bin adet bez torba dağımı yapıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen ve ÇEVDOSAN Çevre Mühendisi Dilara Güngör’ün Çevre ve atıklar konusunda sunup yaptığı çevre eğitimine Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Baki Uysal, yönetim kurulu üyeleri, oda üyeleri ile ÇEVDOSAN yetkilileri katıldı.

Çevre eğitimi toplantısının açılış konuşmasını Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar yaptı. Kaynar yaptığı konuşmasında, “Sıfır Atık; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesi ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir hedeftir. Sıfır atık projesi bir tasarruf projesidir. Ucuzluğu nedeniyle pek çok alanda kullanılan plastik, doğaya en fazla zarar veren atıkların başında gelmektedir.

Plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra bu ürünlerin tamamen çözülmesi gerçekleşmektedir. Uzun süre toprakta kalan plastik, bünyesindeki zehirli kimyasalları toprağa salmaktadır. Silifke Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler, Sıfır Atık Projesi kapsamında üyelerimize ve paydaşlarımıza dağıtılmak üzere bugün 5000 adet Bez Torba dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu sayede plastik poşet kullanımını hayatımızdan çıkarmayı hedeflerken, çevreye karşı duyarlı olmanın bir örneğini sergilemiş oluyoruz.

Çünkü inanıyoruz ki doğaya saygılı olmadan yaptığımız hiçbir faaliyetin sürdürülebilirliği bulunmamaktadır” dedi.

TABİATTA HER CANLININ HAKKI VAR

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, “Cevre konusunu ne kadar güzel anlatabilirsek “Sıfır Atık” olayını gerçekleştirmiş oluruz. Şuanda çevre ve atık konusunda işin başlangıcındayız. Cumhurbaşkanımızın değerli eşi Emine Erdoğan hanımefendi böyle bir projeye liderlik yaptı, başka kam kurumlarında bir farkındalık oluşturma, bununla birlikte de yerel yönetimlerin, belediyelerin yapması gereken işlerin yapılmasını takip etmek gibi bir sürece girildi. 2019 yılı sona kadar 100 Bin nüfusun üzerindeki belediyelerde atık geri alınma merkezi oluşmuş olacak. Belediyelerimizin bu konuda alt yapılarını kurabilmeleri önemli. Şuanda aslında Çevdosan gibi firmaların yaptığı şey şu; oluşmuş bir alışkanlık ve alışkanlığı değiştirmeye yönelik bir çaba var. Özellikle de kağıt geri dönüşümünü daha çok kurumlardan sağlıyorlar. Burada görev ve yetki belediyelerin. Bu gün burada Ticaret ve Sanayi Odası bir farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Ocak ayı itibari ile marketlerde poşetler parayla verilmeye başladı. Bu da etkili oldu. İnsanlar artık markete giderken çanta ve poşet götürmeye başladı. Bu uygulamanın çok doğru bir uygulama olduğu ortaya çıktı. Bir taraftan çevreyi korumaya yönelik israfı önleme, geri dönüşümü sağlayarak ekonomiye katkı sağlamanın yanı sıra çevre tahribatı ve kirliliği de önlenmiş oluyor. Doğaya atılan atıkların toprakla buluşması kimi zaman 4 bin yıl, kimi zaman yüz yıllar bulabiliyor. O bakımdan bu gibi toplantı ve organizasyonları önemsiyoruz. Kurumlarımızın da iş birliği ile bu bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çabasını biraz daha arttırmamız gerekir. Bu günden yarına hemen bu işi çözebilmemizin mümkün olmadığını biliyoruz. Bir yerden başlamak ve başlanana katkı sağlamak aynı zamanda bu dünyada da yaşıyor olmanın bir gereği ve insan olmanın bize getirdiği bir sorumluluktur. Tabiatta her canlının hakkı var. Tabiatı kirletmeye ve tahrip etmeye devam etmemeliyiz. Tabiatta hakkı olan bütün canlıların hakkettiğini geri alabilmesi için tabiatı da kirletmemenin ötesinde hazır tutmalıyız insanlar olarak” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kaymakam Şevket Cinbir ve Oda Başkanı Nurettin Kaynar katılımcılara bez torba dağıttılar.

 
Tarih       : 28 Ocak 2019
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur